59. ABC Company produces 1,000 parts per year for use in its own finished goods.
ID: 2404972 • Letter: 5
Question
59. ABC Company produces 1,000 parts per year for use in its own finished goods. The variable product cost of these parts is $15 per unit. The fixed manufacturing overhead of the product is $12,000. If the part is purchased from the outside supplier, two thirds of the fixed manufacturing costs can be eliminated. The part can be purchased from an outside supplier at $20 per unit. The annual impact on the company's net operating income as a result of buying the part from the outside supplier would be: A. $3,000 decrease B. $1,000 increase C. $5,000 increase D. $3,000 increaseExplanation / Answer
Answer D. 3000 increase is correct, just see how it happens
Savings in Fixed manufacturing cost = 120000x2/3
= 8000
Less: Excess variable cost = (20-15) x 1000
= 5000
Net savings = 3000
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.