During its first month of operations, Purrfect Pets purchased 5,200 bags of dog
ID: 2403948 • Letter: D
Question
During its first month of operations, Purrfect Pets purchased 5,200 bags of dog food at a cost of $6 a bag and sold all 5,200 bags of dog food on account with payment terms of $ 2/10, net 30 for $10 each. A total of 2,200 of these bags were sold to customers who paid within the discount period, the other customers paid after the discount period had ended. Sales allowances totaling $200 were granted to customers whose dogs did not like the dog food. Required a. Calculate the gross profit for the month. Gross Profit b. Calculate the gross profit percentage for the month. (Round your answer to one decimal place (i.e. 0.1234 should be entered as 12.3)) Gross Profit PercentageExplanation / Answer
Number of units purchased = 5,200
Cost per unit = $6
Number of units sold = 5,200
Selling Price per unit = $10
Sales Revenue = Number of units sold * Selling Price per unit
Sales Revenue = 5,200 * $10
Sales Revenue = $52,000
Cost of Goods Sold = Number of units purchased * Cost per unit
Cost of Goods Sold = 5,200 * $6
Cost of Goods Sold = $31,200
Sales Discount = 2,200 * $10 * 2%
Sales Discount = $440
Sales Allowances = $200
Net Sales = Sales Revenue - Sales Discount - Sales Allowances
Net Sales = $52,000 - $440 - $200
Net Sales = $51,360
Gross Profit = Net Sales - Cost of Goods Sold
Gross Profit = $51,360 - $31,200
Gross Profit = $20,160
Gross Profit Percentage = Gross Profit / Net Sales
Gross Profit Percentage = $20,160 / $51,360
Gross Profit Percentage = 39.3%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.