Berry\'s Boxes manufactures boxes. It expects to sell 20,000 boxes in 2015. The
ID: 2403864 • Letter: B
Question
Berry's Boxes manufactures boxes. It expects to sell 20,000 boxes in 2015. The company had enough beginning inventory of direct materials to produce 24,000 units. Beginning inventory of finished units totalled 2,000 with a target ending inventory of 2,500 units. The boxes sell for $3.00 and the company keeps no work-in-process inventory. Direct materials costs for each box total $1.00 while direct labour is $0.50. Factory overhead is $0.20 per box. What will be Berry's Boxes budgeted revenue? Select one: O a. $78,000 o b. $72,000 c. $79,500 O d. $60,000 O e. $54,000Explanation / Answer
1)correct option is "D" -60000
Budgeted sales revenue = 20000*3 = 60000
2)correct option is "C"
cost of unit manufactured per unit = 1+.5+.2=1.7
Cost of goods sold = 2000*1.7 = 34000
3)Boxes manufactured during the period =ending FG+ unit sold -beginning FG
= 2500+20000-2000
= 20500Units
Direct material = 20500* 1 20500
Direct labor = 20500*.5= 10250
Factory overhead= 20500*.2 = 4100
correct option is " D"
4)correct option is E"
Unit produced= 10000+2000-800=11200
Modling = 11200*1 = 11200 hours
Polishing = 11200 *2 = 22400 hours
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.