Exercise 13-18 SKYSONG COMPANY BALANCE SHEET Dec. 31, 2017 Dec. 31, 2016 INCOME
ID: 2403859 • Letter: E
Question
Exercise 13-18
SKYSONG COMPANY
BALANCE SHEET
Dec. 31, 2017
Dec. 31, 2016
INCOME STATEMENT
FOR THE YEAR ENDED 2017
Open Show Work
Exercise 13-18
Skysong Company’s condensed financial statements provide the following information.SKYSONG COMPANY
BALANCE SHEET
Dec. 31, 2017
Dec. 31, 2016
Cash $ 51,900 $ 60,300 Accounts receivable (net) 199,900 79,400 Short-term investments 79,400 40,000 Inventory 437,800 356,600 Prepaid expenses 3,000 7,100 Total current assets $ 772,000 $ 543,400 Property, plant, and equipment (net) 854,600 855,200 Total assets $1,626,600 $1,398,600 Current liabilities 238,700 156,800 Bonds payable 398,300 398,300 Common stockholders’ equity 989,600 843,500 Total liabilities and stockholders’ equity $1,626,600 $1,398,600INCOME STATEMENT
FOR THE YEAR ENDED 2017
Determine the following for 2017. (Round answers to 2 decimal places, e.g. 1.59 or 45.87%.)
(1) Current ratio at December 31 times (2) Acid-test ratio at December 31 times (3) Accounts receivable turnover times (4) Inventory turnover times (5) Return on assets % (6) Profit margin on sales % Click if you would like to Show Work for this question:
Open Show Work
Explanation / Answer
(1) – Current Ratio
Current Ratio = Total Current Assets / Total Current Liabilities
= $772,000 / 238,700
= 3.23 Times
(2) – Acid Test Ratio
Acid Test Ratio = [Total Current Assets – Inventories] / Total Current Liabilities
= [$772,000 – 437,800] / 238,700
= 1.40 Times
(3) - Accounts receivable turnover
Accounts receivable turnover = Sales / Average Accounts receivable
= $1,646,600 / [(199,900 + 79,400)/2]
= $1,646,600 / 139500
= 11.80 Times
(4) - Inventory turnover
Inventory turnover = Cost of goods sold / Average Inventory
= $807,800 / [($437,800 + 356,60) / 2 ]
= $807,800 / 397200
= 2.03 Times
(5) - Return on assets
Return on assets = [net Income / Average Total Assets] x 100
= [$355,000 / 15,12,600] x 100
= 23.47%
(6) - Profit margin on sales
Profit margin on sales = [Net Income / Sales] x 100
= [$355,000 / 16,46,600] x 100
= 21.56%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.