Safari File Edit ViewHistory Bookmarks Window Help Chapter 6 Homework Help Save
ID: 2401861 • Letter: S
Question
Safari File Edit ViewHistory Bookmarks Window Help Chapter 6 Homework Help Save & Exit 4 Exercise 6-15 Absorption Costing Unit Product Cost and Income Statement [LO6-1, LO6-2) 1.42 points Chuck Wagon Grills, Inc, makes a single produci-a handmade specialty barbecue gril hat it sells for $210, Data for last years operations follow Units in beginning inventory Units sold Ueits in ending inventory Var Lable costs per uniti Book 10,000 9,100 Print Direct materials Direct labor Variable manufacturing overhead Variable selling and admi nistrative Total variable cost per unit 26 290.000 $795,000 Fixed eosta Pixed manafacturing overhoad Pixed selling and adniniatrative Tocal fixed costs Required: t Assume that the company uses absorption costing. Compute the unit product cost for one barbecue gil 2. Assume that the company uses absorption costing Prepare an income statement for last year Complete this question by entering your answers in the tabs belowExplanation / Answer
1.
Computation of unit product cost under absorption costing:
Direct material
$ 61
Direct labor
$ 39
Variable manufacturing overhead
$ 11
Fixed manufacturing overhead
$ 29
Total unit cost
$140
Fixed manufacturing overhead per unit = Total fixed manufacturing overhead /Total units produced
= $ 290,000/10,000 = $ 29
Under absorption costing fixed and variable both manufacturing cost are included in product cost.
2.
Chuck Wagon Grills. Inc.
Absorption Costing Income Statement
Sales
$ 1,911,000
Less: Cost of goods sold
$ 1,274,000
Gross margin
$ 637,000
Less: Selling and administrative expenses
$ 641,500
Net operating income(loss)
$ (4,500)
Sales = No. of unit sold x Sales per unit = 9,100 x $ 210 = $ 1,911,000
Cost of goods sold = = No. of unit sold x cost per unit = 9,100 x $ 140 = $ 1,274,000
Selling and administrative expenses
= Fixed selling and administrative expenses + Variable selling and administrative expenses
= $ 505,000 + (9,100 x $ 15)
= $ 505,000 + $ 136,500 = $ 641,500
Direct material
$ 61
Direct labor
$ 39
Variable manufacturing overhead
$ 11
Fixed manufacturing overhead
$ 29
Total unit cost
$140
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.