Sharp Company manufacturers jeans. In June, Sharp made 1200 pairs of jeans, but
ID: 2401677 • Letter: S
Question
Sharp Company manufacturers jeans. In June, Sharp made 1200 pairs of jeans, but had budgeted production at 1400 pairs of jeans. The allocation base for overhead costs is direct labor hours. The following additional data is available for the month:
Variable overhead cost standard $0.60 per DLHr
Direct labor efficiency standard 2.00 DLHr per jean
Actual amount of direct labor hours 2520 DLHr
Actual cost of variable overhead $1512
Fixed overhead cost standard $0.25 per DLHr
Budgeted fixed overhead $700
Actual cost of fixed overhead $750
Calculate variable overhead efficiency variance and fixed ovehead volume variance, show work.
Explanation / Answer
Solution:
Standard direct labor hours for actual production = 1200 * 2 = 2400 hours
Actual direct labor hours = 2520 hours
Standard rate of variable overhead = $0.60 per DLHr
Variable overhead efficiency variance = (SH - AH) * SR = (2400 - 2520) * $0.60 = $72 U
Budgeted fixed overhead = $700
Fixed overhead applied = SH * SR = 2400 * $0.25 = $600
Fixed overhead volume variance = Fixed overhead applied - Budgeted fixed overhead
= $600 - $700 = $100 F
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.