Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Budget Variances, Materials and Labor Cinturon Corporation produces high-quality

ID: 2400666 • Letter: B

Question

Budget Variances, Materials and Labor Cinturon Corporation produces high-quality leather belts. The company's plant in Boise uses a standard costing system and has set the following standards for materials and labor: Leather (4 stros $4.00) Direct labor (1.25 hr. Total prime cost $16.00 $11.00) 13.75 29.75 During the first month of the year, the Boise plant produced 31,000 belts. Actual leather purchased was 130,000 strips at $3.30 per strip. There were no beginning or ending inventories of leather. Actual direct labor was 35,00D hours at $15.00 per hour Required: L. Compute the costs of leather and direct labor that should be incurred for the production of 31,000 leather belts Materials Labor 2. Compute the totalbget variances for materials and labor. Total Budget Variance Favorable Materials Labor 3. Conceptual Connection: Would you consider these variances material with a need for investigation? Unfavorable V Yes Check My Work 3. Examine interrelationships with materials and labor. Consider what is a significant deviation from standard.

Explanation / Answer

Answers

Actual DATA for

31000

Units

Quantity (AQ)

Rate (AR)

Actual Cost

[A]

[B]

[A x B]

Direct Material

130000 strips

$              3.30

$        429,000.00

Direct labor

35000 hours

$              15.00

$        525,000.00

Standard DATA for

31000

units

Quantity (SQ)

Rate (SR)

Standard Cost

[A]

[B]

[A x B]

Direct Material

124000 strips [31,000 x 4 strips]

$                4.00

$        496,000.00 [Answer 1]

Direct labor

38,750 [31,000 x 1.25 hours]

$              11.00

$        426,250.00 [Answer 1]

Cost of Materials = $ 496,000

Cost of Labor = $ 426,250

-----Material-----

Standard Cost = $ 496,000
Actual Cost = $ 429,000
Difference or Variance = 496000 – 429000 = $ 67,000

Since Actual cost is LESS than Standard cost, the variance of $ 67,000 is FAVOURABLE

----Labor----

Standard Cost = $ 426,250
Actual Cost = $ 525,000
Difference or Variance = 525000 - 426250 = $ 98,750

Since Actual cost is MORE than Standard cost, the variance of $ 98,750 is UNFAVOURABLE

Actual DATA for

31000

Units

Quantity (AQ)

Rate (AR)

Actual Cost

[A]

[B]

[A x B]

Direct Material

130000 strips

$              3.30

$        429,000.00

Direct labor

35000 hours

$              15.00

$        525,000.00

Standard DATA for

31000

units

Quantity (SQ)

Rate (SR)

Standard Cost

[A]

[B]

[A x B]

Direct Material

124000 strips [31,000 x 4 strips]

$                4.00

$        496,000.00 [Answer 1]

Direct labor

38,750 [31,000 x 1.25 hours]

$              11.00

$        426,250.00 [Answer 1]

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote