? https://v2cengagenow con irtakeAssignment takeAssignmentMandoin oker assignmen
ID: 2400394 • Letter: #
Question
? https://v2cengagenow con irtakeAssignment takeAssignmentMandoin oker assignments tak Calculator Determine the present value of $54,000 to be received in two years, at i 2% compounded annak trounded to n following table, if needed. Present Value of $1 at Compound Interest pends 5% 0.95238 0.94340 0.93458 0.90909 o.89286 0.90703 0.89000 0.87344 0.82645 0.79719 0.86384 0.83962 081630 0.75132 0.71178 0.82270 0.79209 0.76290 0.68301 063552 0.783530.74726 0.71299 0.62092 0.56743 0.74622 0.70496 0.66634 0.56447 0.50663 0.71068 0.66506 062275 0.51316 0.45235 067684 062741 0.5820 0.46651 0.40388 0.644610.59190 0.54393 0.42410 0.36061 .61391 0.55840 0.50835 0.38554 0.32197 10% 12% Select the correct answer $48,060 $47,166 $44,628 43,048Explanation / Answer
Future Value(FV)=$54,000
Number of years N=2
Interest Rate=12%
Present Value of $1 (2years, 12%)=0.79719
Present Value of $54,000=54000*0.79719= $ 43,048.26
Answer:
$ 43,048.26
Bond Issue Price=$102
Principle=$876,000
Premium=0.02*876000=$17,520
Balance on Bond premium=$9,636
Gain on redemption=17520-9636= $ 7,884
Answer:
$7,884 gain
Times interest earnedRatio=Earning before interest and taxes/Interest expenses
Interest expense=0.06*1,200,000=72,000
Earning Before interest and taxes=320000+72000=392000
Time Interest Earned Ratio=392000/72000=5.4444
Answer:
5.44
Bond Issue Price=$105
Premium on issue price=((105-100)/100)-0.05
Total Bond Issue=$1,500,000
Premium received =0.05*1500000= $ 75,000
Amount of cash received=1500000+75000=$1,575,000
Answer:
$1,575,000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.