Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Bond Redemption Decision Armstrong Aero Ace, a flight training school, issued $1

ID: 2399108 • Letter: B

Question

Bond Redemption Decision

Armstrong Aero Ace, a flight training school, issued $100,000 of 20-year bonds at face value when the market rate was 10%. The bonds have been outstanding for ten years. The company pays annual interest on January 1. The current rate for similar bonds is 4%. On January 1, the controller would like to retire the bonds at 102 and then issue $100,000 of ten-year bonds to pay 4% annual interest.

Required:

Complete the memo to the controller advising him to retire the outstanding bonds and issue new debt. Ignore taxes.

TO: Controller
RE: Retirement of Outstanding Bonds
The outstanding bonds require the company to continue to pay % in a market that requires only a % return. If the company issues new bonds at 4%, the new issuance will yield the company $100,000 and the interest cash payment will be much at % than at the old rate of %. The benefit to the company is that in the future ten years, the company is required to pay only $ each year rather than $ in annual interest. Discounting the savings of $ per year yields a benefit to the company of . This is than the call premium of 2% and the retirement of the original bonds. Therefore, I that the company retire the outstanding bonds and reissue the bonds at the lower rate in order to reduce future cash outflow.

Explanation / Answer

Soluiton:

Current annual interest = $100,000 * 10% = $10,000

Annual interest when new bond issued = $100,000 * 4% = $4,000

Annual saving of interest = $10,000 - $4,000 = $6,000

Present value of saving at current rate of interest = $6,000 * Cumulative PV Factor at 4% for 10 periods

= $6,000 * 8.110896 = $48,665

TO: Controller


RE: Retirement of Outstanding Bonds


The outstanding bonds require the company to continue to pay 10% in a market that requires only a 4% return. If the company issues new bonds at 4%, the new issuance will yield the company $100,000 and the interest cash payment will be much lower at 4% than at the old rate of 10%. The benefit to the company is that in the future ten years, the company is required to pay only $4,000 ($100,000 * 4%) each year rather than $10,000 ($100,000*10%) in annual interest. Discounting the savings of $6,000 ($10,000 - $4,000) per year yields a benefit to the company of $48,665. This is higher than the call premium of 2% and the retirement of the original bonds. Therefore, I recommend that the company retire the outstanding bonds and reissue the bonds at the lower rate in order to reduce future cash outflow.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote