Malfoy has the following information available: Direct Materials $18.00 per unit
ID: 2397347 • Letter: M
Question
Malfoy has the following information available: Direct Materials $18.00 per unit; Direct labor $32.00 per unit; Variable Overhead $6.00 per unit; Variable Selling & Administrative $4.00 per unit; Fixed overhead costs $600,000 annually; and fixed selling and administrative costs $150,000 annually. Selling price is $80.00 per unit. Malfoy is currently selling 50,000 units. An assistant manager claims that if selling price were decreased by $5 per unit, the units sales could be increased by 20,000 units, but fixed costs would also increase by $150,000. If the change is made, what will be the net income?
Explanation / Answer
Contribution margin Income Statement
* Sales in units = 50,000 + 20,000 = 70,000
* Selling price per unit = 80 - 5 = 75
* Fixed costs = Fixed overhead costs + Fixed selling and administrative costs + Increase in fixed costs
= 600,000 + 150,000 + 150,000
= 900,000
Sales (75*70,000) 5,250,000 Less : Variable costs Direct Materials (18*70,000) 1,260,000 Direct labour (32*70,000) 2,240,000 Variable overhead (6*70,000) 420,000 Variable selling and administrative (4*70,000) 280,000 (4,200,000) Contribution margin 1,050,000 Less : Fixed Costs (900,000) Net Income 150,000Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.