Willey Company makes three products in its factory: plastic cups, plastic tablec
ID: 2396298 • Letter: W
Question
Willey Company makes three products in its factory: plastic cups, plastic tablecloths, and plastic bottles. The expected overhead costs for the next fiscal year include the following: Factory manager’s salary $ 210,000 Factory utility cost 70,000 Factory supplies 20,000 Total overhead costs $ 300,000 Willey uses machine hours as the cost driver to allocate overhead costs. Budgeted machine hours for the products are as follows: Cups 300 Hours Tablecloths 750 Bottles 950 Total machine hours 2,000 Required Allocate the budgeted overhead costs to the products.
Explanation / Answer
Predetermined Overhead Rate using machine hours = Total overhead costs / Total machine hours
= $ 300,000 / 2,000 Machine Hours
= $ 150 per machine hour.
Allocated budgeted overhead costs :
Cups = 300Hours * $ 150 per machine hour
= $ 45,000
TableCloths = 750 Hours * $ 150 per machine hour
= $ 112,500
Bottles = 950 Hours * $ 150 per machine hour
= $ 142,500
Hence the correct answer is :
Cups= $ 45,000
TableCloths = $ 112,500
Bottles = $ 142,500
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.