Superior Company provided the following data for the year ended December 31 (all
ID: 2395722 • Letter: S
Question
Superior Company provided the following data for the year ended December 31 (all raw materials are used in production as direct materials):
Inventory balances at the beginning and end of the year were as follows:
The total manufacturing costs for the year were $690,000; the cost of goods available for sale totaled $725,000; the unadjusted cost of goods sold totaled $662,000; and the net operating income was $31,000. The company’s underapplied or overapplied overhead is closed to Cost of Goods Sold.
Required:
Prepare schedules of cost of goods manufactured and cost of goods sold and an income statement. (Hint: Prepare the income statement and schedule of cost of goods sold first followed by the schedule of cost of goods manufactured.)
Selling expenses $ 211,000 Purchases of raw materials $ 267,000 Direct labor ? Administrative expenses $ 156,000 Manufacturing overhead applied to work in process $ 374,000 Actual manufacturing overhead cost $ 356,000Explanation / Answer
Superior Company Schedule of Cost of goods Manufactured Direct Materials Raw Material Inventory beginning $ 57,000 Add: Purchases of raw Material $ 2,67,000 Total Raw Material available $ 3,24,000 Deduct: Raw Material Inventory ending $ 38,000 Raw Material used in production $ 2,86,000 Direct Labour $ 30,000 Manufacturing overheads applied to work in process inventory $ 3,74,000 Total manufacturing cost $ 6,90,000 Add: Beginning work in process inventory $ 25,000 $ 7,15,000 Deduct: Ending work in process inventory $ 23,000 Cost of goods manufactured $ 6,92,000 Workings: 1 Direct Labour =Total manufacturing cost - Raw Material used in production - Manufacturing overheads applied to work in process inventory Direct Labour = $6,90,000-$2,86,000-$3,74,000= $30,000 2 Cost of goods manufactured = Cost of goods available for sale - Beginning finished goods inventory Cost of goods manufactured = $7,25,000 - $33,000 = $6,92,000 3 Beginning work in process inventory = Cost of goods manufactured + Ending work in process inventory - Total Manufacturing Cost Beginning work in process inventory = $6,92,000 + $23,000 - $6,90,000 = $25,000 Superior Company Schedule of Cost of Goods Sold Finished Goods Inventory Beginning $ 33,000 Cost of goods manufactured $ 6,92,000 Cost of goods available for sale $ 7,25,000 Deduct: Finished Goods Inventory Ending $ 63,000 Unadjusted cost of goods sold $ 6,62,000 Add: Underapplied Overheads $ 32,000 Adjusted cost of goods sold $ 6,94,000 Workings: 1 Adjusted cost of goods sold = Cost of goods available for sale - Net operating Income Adjusted cost of goods sold = $7,25,000 - $31,000 = $6,94,000 2 Underapplied Overheads = Adjusted cost of goods sold - Unadjusted Cost of goods sold Underapplied Overheads = $6,94,000 - $6,62,000 = $32,000 Superior Company Income Statement Sales $ 10,92,000 Deduct: Cost of Goods Sold $ 6,94,000 Gross Margin $ 3,98,000 Deduct: Selling and Administrative Expenses: Selling Expense $ 2,11,000 Administrative Expense $ 1,56,000 $ 3,67,000 Net Operating Income $ 31,000 Workings: 1 Gross Margin = Net Operating Income +Selling and Administrative Expenses Gross Margin = $31,000 + $3,67,000 = $3,98,000 2 Sales = Cost of Goods Sold + Gross Margin Sales = $6,94,000 + $3,98,000 = $10,92,000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.