At the beginning of last year, Bratworth Corporation purchased a piece of heavy
ID: 2394696 • Letter: A
Question
At the beginning of last year, Bratworth Corporation purchased a piece of heavy equipment for $59,000. The equipment has a life of five years or 100,000 hours. The estimated residual value is $9,000. Bremond used the equipment for 20,000 hours last year and 26,000 hours this year. Depreciation expense for year two using double-declining-balance (DDB) and units-of-production (UOP) methods would be as follows (Carry all rates to two decimal places, .xX) DDB UOP OA $12,000 $13,000 OB. $12,000 $15,340 OC. $14,160 $15,340 OD. $14,160 $13,000Explanation / Answer
Double - Declining Balance method:
Purchase price of equipment = 59000
Life of equipment = 5 years
Estimated residual value = 9000
Straight line depreciation rate = 100/5 = 20%
Double - Declining Balance method rate = 20%*2 = 40%
Depreciation expense for Year 1 = Purchase price of equipment*Double - Declining Balance method rate = 59000*40% = 23600
Net Book value at year end = 59000 - 23600 = 35400
Depreciation expense for Year 2 = Purchase price of equipment*Double - Declining Balance method rate = 35400*40% = 14160
Units-of-production method:
Purchase price of equipment = 59000
Residual value = 9000
Life of equipment = 100000 hours
Equipment used in Year 2 = 26000 hours
Depreciation expense for Year 2 =
(Purchase price of equipment - Residual value)*(Equipment used in Year 2/Life of equipment)
(59000 - 9000)*(26000/100000) = 50000*(26000/100000)
= 50000*0.26= 13000
Answer is D.$14,160 $13000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.