Lindon Company is the exclusive distributor for an automotive product that sells
ID: 2394339 • Letter: L
Question
Lindon Company is the exclusive distributor for an automotive product that sells for $40 per unit and has a CM ratio of 30%. The company's fixed expenses are $180,000 per year. The company plans to sell 16,000 units this year Required: 1. What are the variable expenses per unit? 2. What is the break-even point in unit sales and in dollar sales? . What amount of unit sales and dollar sales is required to attain a target profit of $60,000 per year? 4. Assume that by using a more efficient shipper, the company is able to reduce its variable expenses by $4 per unit. What is the company's new break-even point in unit sales and in dollar sales? What dollar sales is required to attain a target profit of $60,000?Explanation / Answer
1) Variable Expense per unit $ 28.00 Working: a. Contribution Margin per unit = Sales Per unt x CM Ratio = $ 40.00 x 30% = $ 12.00 b. Variable expense per unit = Sales per unit - Contribution Margin per unit = $ 40.00 - $ 12.00 = $ 28.00 2) Break even point 15,000 Units Break even point $ 6,00,000 Working: Break even point = Fixed Cost/ Contribution Margin per unit = $ 1,80,000 / $ 12.00 = 15,000 Units Break even point = Fixed Cost/ CM Ratio = $ 1,80,000 / 30% = $ 6,00,000 3) Traget unit sales 20,000 Units Target dollar sales $ 8,00,000 Working: a.Calculation of target unit sales Fixed Costs 1,80,000 Target Profit 60,000 Target Contribution Margin 2,40,000 / Contribution Margin per unit 12 Total units required 20,000 b. Calculation of target sales in dollars Target Contribution Margin 2,40,000 / CM ratio 30% Target Sales 8,00,000 4) a. Break even point 11250 Units Break even point $ 4,50,000 Working: Revised Variable costs = $ 28.00 - $ 4.00 = $ 24.00 Revised Contribution Margin per unit = Sales per unit - Variable costs per unit = $ 40.00 - $ 24.00 = $ 16.00 Break even point = Fixed Costs / CM per unit = 1,80,000 / $ 16.00 = 11250 Break even in dollar sales = Break even point x Sales per unit = 11250 x $ 40.00 = $ 4,50,000 b. Target dollar sales $ 8,00,000 Working: Fixed Costs 1,80,000 target profit 60,000 target Contribution margin 2,40,000 / CM ratio 30% Target Sales 8,00,000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.