Macy Corporation\'s relevant range of activity is 5,400 units to 12,000 units. W
ID: 2392903 • Letter: M
Question
Macy Corporation's relevant range of activity is 5,400 units to 12,000 units. When it produces and sells 8,700 units, its average costs per unit are as follows Direct materials Direct labor Variable manufacturing overhead Fixed manufacturing overhead Fixed selling expense Fixed administrative expense Sales commissions Variable administrative expense Averagee Cost per Unit $5.05 $3.50 $1.50 $4.00 $1.45 $0.50 $1.40 $0.40 If the selling price is $27.50 per unit, the contribution margin per unit sold is closest to:Explanation / Answer
Selling price = $27.5
Variable Cost = $ 11.85
Contribution = $27.5 - $11.85
= $15.65
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.