Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Selected year-end financial statements of Cabot Corporation follow. (All sales w

ID: 2391305 • Letter: S

Question

Selected year-end financial statements of Cabot Corporation follow. (All sales were on credit, selected bala December 31, 2016, were inventory, $49,900, total assets, $209,400, common stock, $85,000, and retained earnings, $52.652) nce sheet amounts at CABOT CORPORATION Income Statement For Year Ended December 31, 2017 Sales Cost of goods sold Gross profit Operating expenses Interest expense Income before taxes Income taxes Net income 451,600 297,950 154,550 99,400 5,000 50,150 20,202 $29,948 CABOT CORPORATION Balance Sheet December 31, 2017 Assets Cash Short-term investments Accounts receivable, net Notes receivable (trade) Merchandise inventory Liabilities and Equity 22,000 Accounts payable $ 18,500 2,800 3,400 9,200 Accrued wages payable 32,600 Income taxes payable 5,000 38,150 Long-term note payable, secured by 66,400 mortgage on plant assets 2,450 Common stock Prepaid expenses Plant assets, net Total assets 149,300 Retained earnings 258,700 Total liabilities and equity 85,000 82,600 258,700 These are short-term notes receivable arising from customer (trade) sales. Required: Compute the following: (1) current ratio, (2) acid-test ratio, (3) days' sales uncollected, (4) inventory turnover, (5) days' sales in inventory (6) debt-to-equity ratio, (7) times interest earned, (8) profit margin ratio. (9) total asset turnover. (10) return on total assets, and (1) return on common stockholders' equity. (Do not round intermediate calculations.) Complete this question by entering your answers in the tabs below. Req 1 and 2Req 3 Req 4 Req 5 Req 6 Req 7Req 9 Req 10 Req 1

Explanation / Answer

Ans.(i) Current Ratio = Current Assets / Current Liabilities = 1,09,400/24,700 = 4.43 Ans.(ii) Acid Test Ratio = (Current Assets-Inventory) / Current Liabilities = (1,09,400-38,150)/24,700 = 2.88 Ans.(iii) Day's Sales Uncollected = (Accounts Receivable / Net Sales) x 365 = (32,600/451600) x 365 = 26 Ans.(iv) Inventory Turnover = Cost of goods sold / Average Inventory = 297,050/{(49,900+38,250)/2} = 297,050/44,075 = 6.74 Ans.(v) Day's sales in inventory = 365 / Inventory Turnover Ratio = 365 / 6.74 = 54 Days Ans.(vi) Debt to Equity = Total Liabilities / Shareholder's Equity = 91,100/167,600 = 0.54 Ans.(vii) Times interest earned = EBIT / Interest Expense = 99,400/5,000 = 19.88 Ans.(viii) Profit margin ratio = Net Income / Net Sales = 29,948/451,600 = 0.066315 Or = 6.63% Ans.(ix) Total Assets turnover = Sales / Total Assets = 451,600 / 258,700 = 1.75 Ans.(x) Return on Commmon Stock Shareholder's euity = Net Income / Average Shareholder's Equity = 29,948 / {(137,652+167,600)/2} = 29,948/152,626 = 0.20 = 20%

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote