Snappy Company has a job-order costing system and uses a predetermined overhead
ID: 2390827 • Letter: S
Question
Snappy Company has a job-order costing system and uses a predetermined overhead rate based on direct labor-hours to apply manufacturing overhead to jobs. Manufacturing overhead cost and direct labor hours were estimated at $77,000 and 35,000 hours, respectively, for the year. In July, Job #334 was completed at a cost of $4,500 in direct materials and $3,000 in direct labor. The labor rate is $6 per hour. By the end of the year, Snappy had worked a total of 40,500 direct labor-hours and had incurred $88,200 actual manufacturing overhead cost.
QUESTION @:Snappy's manufacturing overhead for the year was: (Round intermediate calculations to 2 decimal places.)
Snappy Company has a job-order costing system and uses a predetermined overhead rate based on direct labor-hours to apply manufacturing overhead to jobs. Manufacturing overhead cost and direct labor hours were estimated at $77,000 and 35,000 hours, respectively, for the year. In July, Job #334 was completed at a cost of $4,500 in direct materials and $3,000 in direct labor. The labor rate is $6 per hour. By the end of the year, Snappy had worked a total of 40,500 direct labor-hours and had incurred $88,200 actual manufacturing overhead cost.
Explanation / Answer
Answer
material = 77000 / 35000
= 2.2
overhead cost = 3000 / 6 * 2.2
= 1100
total cost = 4500 + 3000 + 1100
= 8600
per unit cost = 8600 / 200
= 43 per unit
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.