The following information applies to the questions displayed below Westerville C
ID: 2390797 • Letter: T
Question
The following information applies to the questions displayed below Westerville Company reported the following results from last year's operations: Sales Varlable expenses Contribution margin Flxed expenses Net operating Income $ 1400,000 680,000 720,000 $280,000 Average operating assets $ 875,000 This year, the company has a $300,000 investment opportunity with the following cost and revenue characteristics: $480,000 Sales Contribution margin ratio Fixed expenses 80% of sales $336,000 The company's minimum required rate of return is 15%.Explanation / Answer
5) Turnover = Sales/Operating assets
= 480000/300000
Turnover = 1.6 Times
6) Net income = 480000-80%-336000 = 48000
ROI = 48000*100/300000 = 16%
7) New income = 280000+48000 = 328000
Sales = 1400000+480000 = 1880000
Margin = 328000*100/1880000 = 17.4%
8) Turnover = 1880000/1175000 = 1.60 Times
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.