Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

4) Happy Pharmaceuticals produces three products using one machine. The machine

ID: 2390675 • Letter: 4

Question

4) Happy Pharmaceuticals produces three products using one machine. The machine has a total capacity of 200 machine hours. Product A sells for $13 per unit, has a variable cost per unit of $11, and each unit takes 1 machine hour to produce. Product A’s market demand is 150 units per week. Product B sells for $25 per unit, has a variable cost per unit of $15, and each unit takes 2 machine hours to produce. Product B’s market demand is 50 units per week. Product C sells for $3 per unit, has a variable cost per unit of $1, and each unit takes 0.8 machine hour to produce. Product C’s market demand is 200 units per week.

a) How many units of product C should the firm produce?

b) What is the maximum contribution margin the firm can achieve?

c) What is the maximum the firm should pay to increase its capacity by 200 machine hours?

Explanation / Answer

a)The firm should produce that product which provide highest contribution per machine hour.

So, firm will produce 125 units per week of Product C.

b) The maximum contribution the firm can achieve = 50*10 + 125*2=$750

c) Maximum the firm should pay to increase its capacity by 200 MHs

= 75*2 (ie. 60 MHs) +140*2 (ie. 140 MHs) = $430

Product Contribution MH per unit contribution per Mh MHs used A $13-11=2 1 2 B 25-15=10 2 5 50 units *2=100 MHs C 3-1=2 0.8 2.5 100 MHs /0.8=125 units
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote