Sale of Equipment Equipment was acquired at the beginning of the year at a cost
ID: 2390453 • Letter: S
Question
Sale of Equipment Equipment was acquired at the beginning of the year at a cost of $37,250. The equipment was depreciated using the double-declining-balance method based on an estimated useful life of ten years and an estimate residual value of $720. a. What was the depreciation for the first year? 7,306X b. Assuming the equipment was sold at the end of year 2 for $8,610, determine the gain or loss on the sale of the equipment. 14,028 X Loss Foedbock c. Journalize the entry to record the sale. If an amount box does not require an entry, leave it blank. Cash Accumulated Depreciation-Equipment14612x Loss on Sale of Equipment 8,610 14028x Equipment Y 37,250V Feedbeck Check My Work Be sure to record the selling price of the fixed asset. If the company no longer has the fixed asset what account(s) would need to be eliminated? Was there a gain or a loss on the sale? Learning Objective 3. Foedback ? Check My Work Partially correctExplanation / Answer
Double declining method –
Depreciation = cost x 2 x straight line depreciation rate
Straight line depreciation rate = 1/useful life
Useful life = 10 years
Straight line depreciation rate = 1/10 = 10%
Cost = $37,250
Depreciation for first year = 37,250 x 2 x 10% = $7,450
Hence, depreciation for the first year = $7,450
Gain or loss = sale proceeds – book value of equipment sold
Book value = cost – accumulated depreciation
Accumulated depreciation = depreciation of first year + depreciation of second year
Depreciation for first year = $7,450
Depreciation for second year = (cost – accumulated depreciation) x 2 x 10%
= (37,250 – 7,450) x 2 x 10%
= $5,960
Hence, depreciation for second year = $5,960
Book value at the end of second year = 37,250 – (7,450 + 5,960) = $23,840
Sale proceeds = $8,610
Loss on sale of equipment = 8,610 – 23,840 = ($15,230)
Hence, sale of equipment at the end of second year resulted in a loss of $15,230.
Date
Account Titles and Explanation
Ref. No.
Debit
Credit
Cash
$8,610
Accumulated Depreciation - Equipment
$13,410
Loss on Sale of Equipment
$15,230
Equipment
$37,250
(To record sale of equipment and the loss on sale)
Date
Account Titles and Explanation
Ref. No.
Debit
Credit
Cash
$8,610
Accumulated Depreciation - Equipment
$13,410
Loss on Sale of Equipment
$15,230
Equipment
$37,250
(To record sale of equipment and the loss on sale)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.