Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

After graduation, you plan to work for Dynamo Corporation for 12 years and then

ID: 2389716 • Letter: A

Question

After graduation, you plan to work for Dynamo Corporation for 12 years and then start your own business. You expect to save and deposit $7,500 a year for the first 6 years (t = 1 through t = 6) and $15,000 annually for the following 6 years (t = 7 through t = 12). The first deposit will be made a year from today. In addition, your grandfather just gave you a $25,000 graduation gift which you will deposit immediately (t = 0). If the account earns 9% compounded annually, how much will you have when you start your business 12 years from now?

Explanation / Answer

sol: here are three different deposits being made:- (a) Deposit of $25,000 for 12 years at 9% Future value of this deposit = $25,000 x 2.81267 = $70,316.75 (b) Deposit of $7,500 annually for 12 years at 9%. Future value of annuity = $7,500 x 20.14072 = $151,055.40 (c) Deposit of $7,500 annually for 6 years from 7th year to 12th years at 9%. Future value of annuity = $7,500 x 7.52334 = $56,425.05 Total Future value = 70,316.75 + 151,055.40 + 56,425.05 = $277,797.20

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote