Rodman Company has the following balances as of December 31, 20X7. Materials inv
ID: 2388644 • Letter: R
Question
Rodman Company has the following balances as of December 31, 20X7.
Materials inventory $15,000 dr.
Work in process inventory $32,200 dr.
Finished good inventory $50,100 dr.
Manufacturing overhead (after allocation) $3,500 dr.
Cost of good sold $74,500 dr.
Additional information is as follows:
Cost of materials purchased during 20X7 $41,000
Cost of direct materials requisitioned in 20X7 $47,000
Cost of indirect materials requisitioned in 20X7 $8,000
Cost of goods completed in 20X7 $105,000
Manufacturing overhead allocated (120% of direct labor) $51,000
Required:
a. January 1, 20X7, materials inventory
Explanation / Answer
Initial = Dec31 20x7
Final = Jan01 20x7
Initial Material Inventory = Final material inventory + Out flow of material - purchase of materials during the period
Final material inventory = 15000
Purchase of material = 41000
Out flow from materials inventory =
cost of goods completed = material cost + overhead
material cost = 105000 - 51000 = 54000
Material outflow = 54000
So initial material inventory = final + outflow - purchase
= 15000 + 54000 - 41000
= 28000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.