Budgeted sales revenue for the coming five months is as follows: Month Sales rev
ID: 2388322 • Letter: B
Question
Budgeted sales revenue for the coming five months is as follows:
Month Sales revenue
August $110,000
September $105,000
October $150,000
November $110,000
December $170,000
You estimate that you will collect 30% of sales revenue in the month of sale, 35% in the following month, 30% two months after the sale, and the remaining 5% three months after the sale.
Required:
a) Compute budgeted cash inflows for November and December.
November = $
December = $
(Hint: pay attention to the timing, e.g. "35% is collected in the following month" means 35% of August revenue is collected in September, i.e., cash receipts (inflows) for September include 35% of previous month's sales revenue.)
b) Is it possible for a firm to run out of cash even though it is profitable? If no, explain why not, if yes, give an example of how that can happen.
Explanation / Answer
a)cash inflows for November and December
november = 30% of sales revenue of november+ 35% of sales revenue of october +30% of september+ 5% of august
= 30/100 * 110000 + 35/100 * 150000 + 30/100 * 105000 + 5/100 *110000
=33000+ 52500 + 31500+5500
=$122,500
cashin flow for december =30% of sales revenue of december+ 35% of sales revenue of november +30% of october+ 5% of september
=30/100*170000 + 35/100 * 110000 + 30/100* 150000 + 5/100 *105000
=51000+ 38500+45000+5250
=$139,750
B) yes it is possible that firm may run out of cash even when it is profitable . thisoccurs when cash out flow may exceed cash inflow
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.