Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

5.2 TCO D) Manning Co. manufactures and sells trophies for winners of athletic a

ID: 2387608 • Letter: 5

Question

5.2 TCO D) Manning Co. manufactures and sells trophies for winners of athletic and other events. Its manufacturing plant has the capacity to produce 18,000 trophies each month; current monthly production is 15,300 trophies. The company normally charges $141 per trophy. Cost data for the current level of production are shown below:

Variable costs:
Direct materials…..$ 948,600
Direct labor…….$ 290,700
Selling and administrative,….$ 41,310
Fixed coasts:
Manufacturing ……$579,870
Selling and administrative…. $134,640

The company has just received a special one-time order for 900 trophies at $73 each. For this particular order, no variable selling and administrative costs would be incurred. This order would also have no effect on fixed costs.

Required:

Should the company accept this special order? Why

Explanation / Answer

Material cost/ unit = 948600/15300 = 62 Labour costs/ unit = 290700/ 15300 = 19 Now the relevant costs/ unit for producing the 900 trophies are = 62 + 19 = 81/ trophy Since, the variable cost of 81 will not get covered by the price of 73, so the order should not be accepted

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote