2. Kelm Company purchased a new machine on October 1, 2011, at a cost of $120,00
ID: 2385682 • Letter: 2
Question
2. Kelm Company purchased a new machine on October 1, 2011, at a cost of $120,000.Thecompany estimated that the machine will have a salvage value of $12,000. The machine is
expected to be used for 10,000 working hours during its 5-year life.
Instructions:
Compute the depreciation expense under the following methods for the year indicated.
(a) Straight-line for 2011.
(b) Units-of-activity for 2011, assuming machine usage was 1,700 hours.
(c) Declining-balance using double the straight-line rate for 2011 and 2012.
Explanation / Answer
With DDB depreciation calculations you typically ignore the salvage value. So for the first full year, the entry would be: $120,000 / 5 X 2 = $48,000 But that would be for a full year. Since they only used the machine for 3 months in 2010 the depreciation recorded in 2010 would be: $48,000 / 4 = $12,000 In 2011, they would record the remaining $36,000 depreciation from the first year, plus one-fourth of this calculation: ($120,000 - $48,000) / 5 X 2 = $28,800 $28,800 / 4 = $7,200 $36,000 + $7,200 = $43,200 So in 2010 the depreciation recorded is $12,000 In 2011 you record $43,200
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.