Budgeted Production 1,000 units Actual Production 980 units Materials: Standard
ID: 2385238 • Letter: B
Question
Budgeted Production 1,000 units
Actual Production 980 units
Materials: Standard Price Per Lb. $2.00
Standard Pounds per completed unit 12
Actual pounds purchased and used in production 11,800
Actual price paid for materials $23,000
Labor: Standard hourly labor rate $ 14
Standard hours allowed per completed unit 4.5
Actual labor hours worked 4,560
Actual total labor costs $62,928
Overhead: Actual and budgeted fixed overhead $27,000
Standard variable overhead rate $3.50 per standard labor hour
Actual variable overhead costs $15,500
Overhead is appliewd on standard labor hours
A) The direct material price variance is:
B) The direct material quantity variance is:
Explanation / Answer
Direct materials price variance = actual quantity*(actual price - standard price) = 11,800*((23,000/11,800) - 2.00) = -600, which is $600 favorable Direct materials quantity variance = standard price*(actual quantity - standard quantity) = 2.00*(11,800 - 980*12) = 80, which is $80 unfavorable
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.