Production: Beginning inventory 1,600 units that are 100% complete as to materia
ID: 2384840 • Letter: P
Question
Production: Beginning inventory 1,600 units that are 100% complete as to materials and 30% complete as to conversion costs; units started during the period are 18,400; ending inventory of 5,000 units 10% complete as to conversion costs.Manufacturing costs: Beginning inventory costs, comprised of $20,000 of materials and $43,180 of conversion costs; materials costs added in Polishing during the month, $177,200; labor and overhead applied in Polishing during the month, $102,680 and $257,140, respectively.
Explanation / Answer
Ending inventory: 5,000*0.10 = 500 equivalent units Completed and transferred: 1,600 + 18,400 – 5,000 = 15,000, which is 15,000 equivalent units Equivalent units = 500 + 15,000 = 15,500 Total conversion costs = 43,180 + 102,680 + 257,140 = 403,000 403,000/15,500 = $26 per equivalent unit
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.