Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The balance in beginning work in process at bling rubber company for direct labo

ID: 2384814 • Letter: T

Question

The balance in beginning work in process at bling rubber company for direct labor wa $149,200. during the month of march, an additional $1,474,400 of direct labor was incurred, and 38,4000 pounds of rubber were produced. at the end of march, 13,400 pounds of rubber were in process and the units were 50 percent complete. at the start of march, the company had 6,250 pounds of rubber that were 40 percent complete.

what i need is the steps to solving this problem. what parts do I add, subtract, multiply or divide?

Explanation / Answer

Initially we have to calculate the work done in the month of march.

38,4000 pounds were completely finished by the end of march.And only 50% of the 13,400 pounds that is equivalent to 13,400 x .5 = 6700 pounds . 40% work on the 6250 pounds that is equivalent to 6250x .4 = 2500 pounds were already done at the start of march

So, Net work done in march = 38,4000 + 6700- 2500 = 388200 pounds

A total amount for labor in the month = $149,200 + $1,474,400 = $1623600

Hence cost per equivalent unit for labor = 1623600/388200 = 4.18$/pound

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote