Based on the information in Table 4-2, the average collection period is a. 127 d
ID: 2384219 • Letter: B
Question
Based on the information in Table 4-2, the average collection period is
a. 127 days.
b. 70 days.
c. 89 days.
d. 81 days.
Explanation / Answer
Solution-
d. 81 Days
Calculation-
Receivables turnover ratio = Net credit sales / Accounts Receivables
Receivables turnover ratio = $6,375,000 / $1,415,000
Receivables turnover ratio = 4.51 times
Average collection period = Number of working days / Receivables turnover ratio
Average collection period = 365 / 4.51
Average collection period = 81 Days
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.