Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Dome Metals has credit sales of $180,000 yearly with credit terms of net 60 days

ID: 2383871 • Letter: D

Question

Dome Metals has credit sales of $180,000 yearly with credit terms of net 60 days, which is also the average collection period. Assume the firm adopts new credit terms of 3/18, net 60 and all customers pay on the last day of the discount period. Any reduction in accounts receivable will be used to reduce the firm's bank loan which costs 12 percent. The new credit terms will increase sales by 15 percent because the discount will make the firm's price competitive.

  

If Dome earns 20 percent on sales before discounts, what will be the net change in income if the new credit terms are adopted?

Dome Metals has credit sales of $180,000 yearly with credit terms of net 60 days, which is also the average collection period. Assume the firm adopts new credit terms of 3/18, net 60 and all customers pay on the last day of the discount period. Any reduction in accounts receivable will be used to reduce the firm's bank loan which costs 12 percent. The new credit terms will increase sales by 15 percent because the discount will make the firm's price competitive.

Explanation / Answer

Increase in profit from new sales =

Profit percent × Increase in sales = .20 × ($376,200 – 342,000) = $6,840

Average accounts receivable balance without the discount

= Average collection period × Average daily sales = 45 × ($342,000 / 360) = $42,750

Average accounts receivable balance with the discount

= Average collection period × Average daily sales = 18 × ( $342000 / 360) =

Reduction in accounts receivable = $42,750 – 18,810 = $23,940

The $23,940 cash inflow from reducing accounts receivable will be used to reduce the firm's loan balance.

Interest savings = Interest rate × Loan reduction = .10 × $23,940 = $2,394

Cost of discount = Discount rate × Sales = .02 × $376,200 = $7,524

Net gain (loss) = Increase in profit + Interest savings – Cost of discount

= $6,840 + 2,394 – 7,524 = $1,548

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote