Question-3 The spot price of an investment asset is $30 and the risk-free rate f
ID: 2382860 • Letter: Q
Question
Question-3
The spot price of an investment asset is $30 and the risk-free rate for all maturities is 10% with continuous compounding. The asset provides an income of $2 at the end of the first year and at the end of the second year. What is the three-year forward price? (2 mark)
Question-4
On March 1 a commodity’s spot price is $60 and its August futures price is $59. On July 1 the spot price is $64 and the August futures price is $63.50. A company entered into futures contracts on March 1 to hedge its purchase of the commodity on July 1. It closed out its position on July 1. What is the effective price (after taking account of hedging) paid by the company? (2 marks)
can you please show calculation in detail and explain it, thanks.
Explanation / Answer
Question-3
Solution-
Three-year forward price = [30 – 2(e^-.1) -2(e^-.1 x 2)]*e^(.1x3)
Three-year forward price = $35.84
Question-4
Solution-
The long future position takes by the user of the commodity.
Gain on the futures = $63.50 $59
Gain on the futures = $4.50.
Effective paid realized = $64 $4.50
Effective paid realized = $59.50
Effective paid realized also be calculated as follows.....
1 March futures price + Basis on 1 July = $59 + 0.50 =$59.50
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.