You purchase 900 shares of 2nd Chance Co. stock on margin at a price of $41. You
ID: 2382450 • Letter: Y
Question
You purchase 900 shares of 2nd Chance Co. stock on margin at a price of $41. Your broker requires you to deposit $19,000.
Suppose you sell the stock at a price of $48. What is your return? What would your return have been had you purchased the stock without margin? (Do not round intermediate calculations. Enter your answers as a percent rounded to 2 decimal places. Omit the "%" sign in your response.)
What is your return if the stock price is $40 when you sell the stock? (Negative values should be indicated by a minus sign. Do not round intermediate calculations. Enter your answers as a percent rounded to 2 decimal places. Omit the "%" sign in your response.)
You purchase 900 shares of 2nd Chance Co. stock on margin at a price of $41. Your broker requires you to deposit $19,000.
Explanation / Answer
1.
With margin = ($48-$41) * 900/$19,000
= 33.16%
Without margin = ($48-$41) * 900/($41 * 900)
= 17.07%
2.
Return = ($40-$41) * 900
= -$900
With margin = -$900 / $19,000
= -4.74%
Without margin = -$900 / ($41 * 900)
= -2.44%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.