A company is considering the purchase of new equipment for $45,000. The projecte
ID: 2382223 • Letter: A
Question
A company is considering the purchase of new equipment for $45,000. The projected after tax net in mod is $3,000 after deducting $15,000 of depreciation ther machine has a useful life of 3 years and no salvage value. Management of the company requiresa 12%return on investment the present value of annuity of 1 for the various periods follows
Period-present value of annuity of 1 at 12%
1----0.8929
2.......1.6901
3.......2.4018
What is the net present value of this machine assuming all cash flows occur at year end?
Explanation / Answer
Hi,
Please find the answer as follows:
Initial Outflow = - 45000
Annual Cash Inflows = 3000 (Net Income After Tax) + 15000 (Depreciation) = 18000
NPV = - 45000 + 18000*PVIFA*(12%, 3 Years) = -45000 + 18000*2.4018 = -1767.60
Answer is -1767.60.
Thanks.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.