Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

On Jan 1, A company purchased a machine for 80,000. The estimated life of the ma

ID: 2381820 • Letter: O

Question

On Jan 1, A company purchased a machine for 80,000. The estimated life of the machine was 8 years and the estimated salvage value was $6,000. The machine had an estimated useful life in productive output of 110,000 units. Actuals output for the first two years was: yr 1, 15,000 units and yr 2, 13,000 units.


Compute the amount of depreciation for the first year for each following method: Straight line, Units-of Prodcution,Sum-of-year-units, and double-declining-balance ?


What was the book value of the machine at the end of the first year, assuming straight-line method was used ?


If the machine is sold at the end of 5th year for 28,500, how much should the company report as a gain or loss(assuming styraight-line) ?

Explanation / Answer

On Jan 1, A company purchased a machine for 80,000. The estimated life of the machine was 8 years and the estimated salvage value was $6,000. The machine had an estimated useful life in productive output of 110,000 units. Actuals output for the first two years was: yr 1, 15,000 units and yr 2, 13,000 units.


Compute the amount of depreciation for the first year for each following method:


Straight line,


Depreciation = (80000-6000)/8 = $ 9250


Units-of Prodcution,


Depreciation = (80000-6000)/110000 *15000 = $ 10090.91


Sum-of-year-units,


Depreciation = (80000-6000) *8/36 = $ 16444.44


Double-declining-balance


Depreciation rate = 1/8*2 = 25%


Depreciation = 80000*25% = $ 20000




What was the book value of the machine at the end of the first year, assuming straight-line method was used ?


Book Value at the end of 1st year = 80000-9250 = $ 70750




If the machine is sold at the end of 5th year for 28,500, how much should the company report as a gain or loss(assuming styraight-line) ?


Book value at the end of 5th year = 80000- 9250*5 = 33750



Company should report as a loss = 33750 - 28500 = $ 5250

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote