The selling and administrative expenses are $28,000. The management desires a pr
ID: 2381297 • Letter: T
Question
The selling and administrative expenses are $28,000. The management desires a profit equal to 16% of invested assets of $500,000.
a. Determine the amount of desired profit from the production and sale of 1,200 handbags.
$
b. Determine the product cost per unit for the production of 1,200 handbags.
$
c. Determine the product cost markup percentage for handbags.
???
Determine the selling price of handbags.
Cost: $ per unit Markup: per unit Selling price: $ per unit Mademoiselle Company produces women's handbags. The cost of producing 1,200 handbags is as follows:The selling and administrative expenses are $28,000. The management desires a profit equal to 16% of invested assets of $500,000. Determine the amount of desired profit from the production and sale of 1,200 handbags.$ Determine the product cost per unit for the production of 1,200 handbags. $Determine the product cost markup percentage for handbags.??? Determine the selling price of handbags.Explanation / Answer
HI,
Please find the answers as follows:
Part A:
Amount of desired profit = 16%*500000 = 80000
Part B:
Total Product Cost = 16000 (Direct Material) + 8000 (Direct Labor) + 6000 (Manufacturing Overhead) = 30000
Product Cost Per Unit = 30000/1200= 25 per unit
Part C:
Let the selling price be X
Profit = Selling Price - Cost
80000 = X*1200 - 25*1200 - 28000 =
X = 115
Selling Price = Product Cost*(1+Markup)
115 = 25*(1+Markp Up)
Mark Up = (115 /25)- 1 = 360%
Part D:
Selling Price = 115 (calculated above)
Thanks.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.