What is the investment amount needed? Amy Monroe wants to create a fund today th
ID: 2381103 • Letter: W
Question
What is the investment amount needed?
Amy Monroe wants to create a fund today that will enable her to withdraw $34,550 per year for 8 years, with the first withdrawal to take place 5 years from today. If the fund earns 11% interest, how much must Amy invest today? (Round the answer to zero decimal places, e.g. 120,250. Hint: Use tables in text.)
Explanation / Answer
LET THE FUND VALUE TO BE CREATED BE "x"
Future value of the fund created = x*(1.11^4)
=1.518x
PRESENT VALUE OF THE WITHDRAWLS AT THE END OF 4TH YEAR = 34550*PVIFA(11%,8)
=34550*5.1461
=177798
therefore, 1.518x = 177798
therefore, x = 177798/1.518
=117126.48 ANSWER
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.