Thomson Electronics, Inc. has estimated the following costs for producing and se
ID: 2380946 • Letter: T
Question
Thomson Electronics, Inc. has estimated the following costs for producing and selling 15,000 units
of its product:
Direct materials (variable cost) $75,000
Direct labour(variable cost) 90,000
Variable overhead(variable cost) 45,000
Fixed overhead (xed cost) 30,000
Variable selling and administrative expenses (variable cost) 60,000
Fixed selling and administrative expenses (xed cost) 40,000
Thomson Electronics' income tax rate is 40%.
Instructions
a) Given that the selling price of one unit is $38, calculate how many units Thomson Electronics
would have to sell in order to break even. (2 Points)
b) Assume the selling price is $43 per unit. Calculate how many units Thomson Electronics would
have to sell in order to produce a prot of $25,000 before taxes. (3 Points)
c) Calculate what price Thomson Electronics would have to charge in order to produce a prot
of $30,000 after taxes if 7,500 units were produced and sold. (3 Points)
d) Calculate what price Thomson Electronics would have to charge in order to produce a before-tax
prot equal to 30% of sales if 9,000 units were produced and sold. (4 Points)
Explanation / Answer
a) Given that the selling price of one unit is $38, calculate how many units Thomson Electronics
would have to sell in order to break even. (2 Points)
Variable cost per unit = total variable cost/ units = 270000/15000 = 18
Contribution per unit = 38 -18 = 20
Break Even Point (Units) = Fixed cost / contribution per unit = 70000/20 = 3500 Units
b) Assume the selling price is $43 per unit. Calculate how many units Thomson Electronics would
have to sell in order to produce a prot of $25,000 before taxes. (3 Points)
Contribution per unit = 43 -18 = 25
No of unit to be sold to generate a profit of $25,000 before taxes = (70000+25000)/25 = 3800 Unit
c) Calculate what price Thomson Electronics would have to charge in order to produce a prot
of $30,000 after taxes if 7,500 units were produced and sold. (3 Points)
After tax profit = 30000
Before tax profit = 30000/0.60 = $ 50000
Fixed cost = 70000
Contribution = 120000
Contribution Per unit = 120000/7500 = $ 16
Variable cost = $ 18
Selling price should be = 16+ 18 = $ 34 per unit
d) Calculate what price Thomson Electronics would have to charge in order to produce a before-tax
prot equal to 30% of sales if 9,000 units were produced and sold. (4 Points)
Let the selling price be x
Sales = X*9000
Before tax profit = 30%*x*9000 = 2700X
Fixed Cost = 70000
Variable Cost = 9000*18 = 162000
Sales = 2700X + 70000+ 162000
2700X + 70000+ 162000 = X*9000
6300X = 232000
X = 232000/6300
X = 36.825
Selling Price should be $ 36.83
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.