Approximately 41.5 million direct subscribers (accounts) that generated revenue
ID: 2379843 • Letter: A
Question
Approximately 41.5 million direct subscribers (accounts) that generated revenue of $40,146 million. Costs and expenses for the year were as follows (in millons)
Cost of revenue = 17,191
Selling, general, and administrative expenses = 12,673
Depreciation = 5,711
Assume that 75% of the cost of revenue and 35% of the selling, general, and administrative expenses are variable to the number of direct subsribers (accounts)
I cannot figure out the blanks I have on the spreadsheet
Explanation / Answer
Hi,
Please find the answer as follows:
Fixed Cost = 17191*25% + 12673*65% + 5711 = 18246.2
Revenue Per Account = Total Revenue/Total Number of Subscribers = 40146/41.5 = 967.3735 or 967.37
Variable Cost Per Account = Total Variable Cost/Total Number of Subscribers = (17191*75% + 12673*35%)/41.5 = 417.56
Break Even (Accounts) = Fixed Cost/(Revenue Per Account - Variable Cost Per Account) = 18246.2/(967.37 - 417.56) = 33.186 or 33.19 Accounts.
Thanks
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.