Heartland Company\'s budgeted sales and budgeted cost of goods sold for the comi
ID: 2379804 • Letter: H
Question
Heartland Company's budgeted sales and budgeted cost of goods sold for the coming year are $142,360,000 and $35,253,000 respectively. Short-term interest rates are expected to average 10%. If Heartland can increase inventory turnover from its present level of 9 times a year to a level of 12 times per year, compute its expected cost savings for the coming year.
Heartland Company's budgeted sales and budgeted cost of goods sold for the coming year are $142,360,000 and $35,253,000 respectively. Short-term interest rates are expected to average 10%. If Heartland can increase inventory turnover from its present level of 9 times a year to a level of 12 times per year, compute its expected cost savings for the coming year.Explanation / Answer
Hi,
Please find the answer as follows:
Inventory turnover = Cost of goods sold/Average inventory
9 = 35253000/Average inventory
Average inventory = 35253000/9 = 3917000
Average Inventory (New) = 35253000/12 = 2937750
Cost savings = (3917000 - 2937750)*10% = 97925
Answer is 97925.
Thanks.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.