The Dot Company manufactures two products: X and Y. Contribution margin per unit
ID: 2379780 • Letter: T
Question
The Dot Company manufactures two products: X and Y. Contribution margin per unit is determined as follows:
X
Revenue
$130
Variable costs
50
Contribution margin
$80
Y
Revenue
$80
Variable Costs
$60
Contribution margin
$20
Total demand for X is 10,000 units and for Y is 8,000 units. Machine hours are a scarce resource. 30,000 machine hours are available during the year. Product X requires 5 machine hours per unit while product Y requires 1 machine hours per unit.
How many units of X and Y should Dot Company produce to maximize profits? Why?
Explanation / Answer
max Z=80x+20y
s.t.
5x+y<=30000
x<=10000
y<=8000
x=4400 ; y=8000
max profit = 512000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.