Bruno Company accumulates the following data converning a mixed cost, using mile
ID: 2379451 • Letter: B
Question
Bruno Company accumulates the following data converning a mixed cost, using miles as the activity level.
.......................Miles Driven......................Total Cost
January........... 8,000...................................$14,150
February..........7,500...................................$13,500
March..............8,500.................................. $15,000
April................. 8,200................................. $14,490
Compute the variable - and fixed-cost elemts using the high-low method.
Explanation / Answer
Variable cost per mile using high low method = (Difference between Highest total cost and Lowest total cost) / (Difference in highest activity level and lowest activity level)
= ($15,000 - $13,500) / (8500 - 7500)
= $1,500 / 1000 miles
= $1.50 per mile
Applying the variable cost rate per mile to 8500 miles, total variable cost is = 8500 x $1.50
= $12,750
Fixed component on 8500 miles = Total cost - Variable component
= $15,000 - $12,750
= $2,250
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.