Oslo Corporation has two products in its ending inventory, each accounted for at
ID: 2379070 • Letter: O
Question
Oslo Corporation has two products in its ending inventory, each accounted for at the lower of cost or market. Aprofit margin of 30% on selling price is considred normal for each product. Specific data with respect to each product follows:
Product 1 Product 2
Historical cost 20.00 35.00
Replacement cost 22.50 27.00
Estimated cost to dispose 5.00 13.00
Estimated selling price 40.00 65.00
In pricing its ending inventory using the lower of cost or market, waht units values should Oslo use for products #1 and # respectively?
Answer: 20.00 and 32.50
Please explain answer in detail
Explanation / Answer
Hi,
Please find the answer as follows:
Product 1:
Replacement Cost = 22.50
Net Realizable Value = 40 - 5 = 35
Net Realizable Value - Profit Margin = 35 - (.30*40) = 23
So lower of 23 (Market) or 20 (Historical Cost) will be selected which would be 20 for Product 1.
Product 2:
Replacement Cost = 27
Net Realizable Value = 65 - 13 = 52
Net Realizable Value - Profit Margin = 52 - (.30*65) = 32.5
So lower of 32.5 (Market) or 35 (Historical Cost) will be selected which would be 32.5 for Product 2.
Thanks.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.