The Zeron Corporation wants to purchase a new machine for its factory operations
ID: 2378921 • Letter: T
Question
The Zeron Corporation wants to purchase a new machine for its factory operations at a cost of $950,000. The investment is expected to generate $350,000 in annual cash flows for a period of four years. The required rate of return is 14%. The old machine can be sold for $50,000. The machine is expected to have zero value at the end of the four-year period. What is the net present value of the investment? Would the company want to purchase the new machine? Income taxes are not considered. (Points : 3)
$119,550; Yes
$326,750; No
$1,019,550; Yes
$69,550; No
Explanation / Answer
answer is $119,550; Yes
Year 0 = ($50,000 - $950,000) = $(900,000)
Year 1 = $350,000 x 0.877 = 306,950
Year 2 = $350,000 x 0.769 = 269,150
Year 3 = $350,000 x 0.675 = 236,250
Year 4 = $350,000 x 0.592 = 207,200
$ 119,550
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.