Sedona Company set the following standard costs for one unit of its product for
ID: 2378913 • Letter: S
Question
Sedona Company set the following standard costs for one unit of its product for 2013.
The $6.80 ($4.60 + $2.20) total overhead rate per direct labor hour is based on an expected operating level equal to 75% of the factory's capacity of 56,000 units per month. The following monthly flexible budget information is also available.
During the current month, the company operated at 70% of capacity, employees worked 371,000 hours, and the following actual overhead costs were incurred.
Compute the variable overhead spending and efficiency variances. (Round "AVR" and "SVR" to 2 decimal places.)
Direct material (15 Ibs. @ $3.20 per Ib.) $ 48.00 Direct labor (10 hrs. @ $9.50 per hr.) 95.00 Factory variable overhead (10 hrs. @ $4.60 per hr.) 46.00 Factory fixed overhead (10 hrs. @ $2.20 per hr.) 22.00 Standard cost $ 211.00
Explanation / Answer
Actual hours worked x (Actual overhead rate - standard overhead rate)
= Variable overhead spending variance
At 70% capacity, standard overhead rate =1,803,200/392000 = $4.6per hour
Actual overhead rate = 1,716,000/371000 = $4.63 per hour
Variable overhead spending variance = 371000*(4.63 - 4.6) =$9400.00 Unfavorable
Standard overhead rate x (Actual hours - standard hours)
= Variable overhead efficiency variance
Variable overhead efficiency variance =4.6*(371000-392000) =-$96600.00 Favorable
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.