A company has the choice of either selling 600 defective units as scrap or rebui
ID: 2378865 • Letter: A
Question
A company has the choice of either selling 600 defective units as scrap or rebuilding them. The company could sell the defective units as they are for $8.00 per unit. Alternatively, it could rebuild them with incremental costs of $2.00 per unit for materials, $2.00 per unit for labor, and $1.00 per unit for overhead, and then sell the rebuilt units for $16.00 each. What should the company do?
a) Either choice works becasuse they have the same result
b) Sell the units as scrap
c) Neither choice works because both alternative produce a loss for the company and the units should be abandoned
d) Throw the units in the trash
e) Rebuild the units
Explanation / Answer
e) Rebuild the units
sell scrap =600*8 =2400
rework =600*(16-5) =6600
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.