Hi, I am trying to understand how they got the answer for this problem? Use the
ID: 2378758 • Letter: H
Question
Hi,
I am trying to understand how they got the answer for this problem?
Use the following data to answer the question
Using absorption costing, what is the net income in January if each unit sells for $3600?
Use the following data to answer the question
January February March Unit Data Beginning Inventory 0 ? ? Production 1300 700 1000 Sales 600 800 1000 variable costs manufacturing cost per unit $900 $900 $900 marketing cost per unit sold $600 $600 $600 Fixed costs Manufacturing costs $450,000 $450,000 $450,000 Marketing costs $140,000 $140,000 $140,000
Using absorption costing, what is the net income in January if each unit sells for $3600?
Correct Answer: 912,308 I am trying to understand how they got the answer for this problem?
Explanation / Answer
Manufacturing costs for 1300 units = 450,000
Manufacturing costs for 600 units sold= 450,000/1300*600 =$2,07,692.31
All the Fixed Marketing costs will be counted as it was related to sales
No of units sold = 600
Net income = Sales - Variable Cost - Fixed Cost
=600*3600 -1500*600-2,07,692.31-140000 =$912,308
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.