Wolverines Company manufacturers a product available in a regular and deluxe mod
ID: 2378675 • Letter: W
Question
Wolverines Company manufacturers a product available in a regular and deluxe model. In recent years, the volume of the deluxe model has increased relative to the regular model while company profits have decreased. Management is concerned about the accuracy of the costing system.
Regular Deluxe
Direct Materials $120 $150
Direct labor 6 12
a. Using direct-labor hours as the allocation base for assigning overhead, compute the predetermined overhead rate and the cost per unit for each product.
Assume overhead costs can be traced to two activity centers. These activity centers, their cost drivers, and estimated cost and cost driver activity levels are shown below:
Estimated cost driver level
Activity Center (and cost driver) Estimated Total Regular Deluxe
Overhead costs
Purchased orders (# of orders) $1,000,000 1,000 300 700
Machine related (machine hours) $4,000,000 40,000 10,000 30,000
Total overhead cost $5,000,000
b. Using activity-based costing, compute the overhead costs assignable to each product and the overhead cost per unit for each product
c. Using activity-based costing, compute the cost per unit for the two products.
Explanation / Answer
a.) Expected overhead cost = $5,000,000
Estimated direct labor hours = DL hrs for regular + Dl hrs for deluxe
= 80,000 + 20,000 hrs = 100,000 hrs
Predetermined OH rate = (Estimated manufacturing OH)/(Estimated direct labor hours)
= $5,000,000 / 100,000 hrs = 50 $/hr
Cost Per unit:
Regular = DM cost + DL cost = $120 + Predetermined OH rate*DL hrs used
= 120 + (50 $/hr x 6) = $420
Deluxe = DM cost + DL cost = $150 + Predetermined OH rate*DL hrs used
= 150 + (50 $/hr x 12) = $750
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.