Question attached. Thanks in advance for the help. Pringle Company distributes a
ID: 2378502 • Letter: Q
Question
Question attached. Thanks in advance for the help.
Explanation / Answer
1. Breakeven point in unit sales = Fixed expense/(selling price-variable cost)= 150000/(40-28) = 12500 units
Breakeven point in sales dollars = selling price * Fixed expense/(selling price-variable cost) = 12500*40 =$500,000
2. Total contribution margin = Unit sales* contribution margin = 12*12500 =$150,000
3. Units sold*contribution margin -fixed expense = net profit
Units*12 - 150,000 = 74400
Units sold = 18,700
4. [Margin of Safety = Total budgeted or actual sales ? Break even sales]
Margin of safety = sales - breakeven sales = 624000-500,000) =$124,000
[Margin of Safety Percentage = Margin of safety in dollars / Total budgeted or actual sales]
= 124,000/624000 =19.87%
Margin of Safety $124,000 19.87%
5. CM ratio = contribution margin/sales price = 12/40 =30%
CM ratio= 30%
New monthly sales = 624000 +89000 =$713000
Sales*CM ratio - Fixed expense = profit
713000*30% - 150000 = $63900
Net income increase by = $63900-$37200 =$26700
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.