Broomfield Company budgeted $7,200,000 of manufacturing overhead for the current
ID: 2378417 • Letter: B
Question
Broomfield Company budgeted $7,200,000 of manufacturing overhead for the current year, and 50,000 hours of direct labor (cost of $60/hour). Production of Product X (100,000 units) consumed $200,000 of direct materials, and 8,000 direct labor hours.Assume that Broomfield uses an ABC system, with three cost drivers: machine hours, materials handling, and setups. Of the total overhead cost, 55% is in the machine hour pool (40,000 budgeted hours), 25% is in the materials pool (allocated based on dollars of raw materials used ($1,600,000 total)), and 20% in the setup pool (100 budgeted setups). In addition to the materials and labor listed above, Product X used 5,500 machine hours and 14 setups. Compute the unit cost of Product X under the ABC system.
Explanation / Answer
Machine hour pool = 0.55* 7,200,000 = 3,960,000
3,960,000/40,000 machine hours = $99 per machine hour
Materials pool = 0.25*7,200,000 = 1,800,000
1,800,000/1,600,000 = $1.125 per dollar of raw material
Setup pool = 0.20*7,200,000 = 1,440,000
1,440,000/100 = $14,400 per setup
Costs for product X:
Direct Materials = $200,000
Direct labor = 8,000*60 = $480,000
Overhead:
5,500 machine hours*$99 per machine hour = $544,500
200,000*$1.125 = $225,000
14 setups*$14,400 per setup = $201,600
Total overhead = 544,500 + 225,000 + 201,600 = $971,100
Total cost = direct materials + direct labor + overhead = 200,000 + 480,000 +971,100 = $1,651,100
Unit cost = total cost/number of units = 1,651,100/100,000 = $16.51
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.