Nolan Mills uses a standard cost system. During May, Nolan manufactured 15,000 p
ID: 2378410 • Letter: N
Question
Nolan Mills uses a standard cost system. During May, Nolan manufactured 15,000 pillowcases, using 27,400 yards of fabric costing $3.05 per yard and incurring direct labor costs of $18,582 for 3,260 hours of direct labor. The standard cost per pillowcase assumes 1.75 yards of fabric at $3.10 per yard, and 0.20 hours of direct labor at $5.95 per hour.
a.
Compute both the price variance and quantity variance relating to direct materials used in the manufacture of pillowcases in May. (Indicate the effect of each variance by selecting "F" for favourable, "U" for unfavourable, and "None" for no effect (i.e., zero variance). Negative amounts should be indicated by a minus sign. Omit the "$" sign in your response.)
Materials price variance $
Materials quantity variance $
b.
Compute both the rate variance and efficiency variance for direct labor costs incurred in manufacturing pillowcases in May. (Indicate the effect of each variance by selecting "F" for favourable, "U" for unfavourable, and "None" for no effect (i.e., zero variance). Round your answers to 2 decimal places. Negative amounts should be indicated by a minus sign. Omit the "$" sign in your response.)
Labor rate variance $
Labor efficiency variance $
Explanation / Answer
Materials price variance = actual quantity * (budgeted price - actual price) = 27,400*(3.10-3.05) = 1,370F
Materials quantity variance = budgeted price * (budgeted quantity - actual quantity) = 3.05*(1.75*15,000-27,400) = -3,507.5U
Labor rate variance = actual hours * (standard rate-actual rate) = 3260*(5.95-18582/3260) = 815F
Labor efficiency variance = standard rate * (standard hours-actual hours) = 5.95*(15,000*0.2-3260) = -1,547F
Hope this helped ! Let me know in case of any queries.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.